Škorica (cinnamomum cassia) tá omamná, láskavá a teplá vôňa, ktorú tak rada používam každé ráno do kaše pre môjho syna cool.

Je to také teplé pohladenie do chladnejších dní a jedno z najviac obľúbených vianočných korenín. Do kaše a do perníčkov patrí samozrejme korenie zo škorice, nikdy nie čistý a neriedený esenciálny olej.

Aký je teda esenciálny olej zo škoricovníka? Esenciálny olej sa získava buď destiláciou vo vode alebo v pare z kôry a listov. Je to veľmi dôležitá informácia, pretože je nevyhnutné tieto dva druhy rozlišovať, pretože olej z kôry SILNE dráždi pokožku a nikdy by sa nemal na kožu používať.

Olej z listov dráždi tiež, ale nie tak výrazne a dá sa aplikovať na pokožku, ALE až po dôkladnom nariedení v maximálnej koncentrácii 0,5%, dokonca francúzsky aromaterapeut Dr. Dominique Baudoux píše o maximálnej topickej koncentrácii 0,32%.  Olej z kôry voní ako známe korenie, zatiaľ čo olej z listov pripomína skôr vôňu klinčeka. Olej zo škoricových listov je obvykle lacnejší ako zo škoricovej kôry.

Rozdiel medzi týmito dvomi olejmi je ich chemickým zložením: hlavnou zložkou oleja zo škoricovej kôry je cinnamaldehyd  (jeho podiel môže kolísať medzi 40 až 60%, s eugenolom, cinamylacetátom a dalšími zložkami). Presnejšie by som mala hovoriť o trans-cinnamaldehyde, čo je jediná prirodzene sa vyskytujúca forma. Cinnamaldehyd sa prirodzene vyskytuje v kôre škoricovníka cejlónskeho a ďalších druhoch škoricovníka v gáfrovníku alebo škoricovníku čínskom.

Olej zo škoricových listov je z  80 až  90% tvorený eugenolom, eugenolacetátom, benzylbenzoátom, linalolom, karyofylenom, cinamaldehydom a malým množstvom menej významých látok.

Pri škorici dvojnásobne platí správne riedenie

 

Škorica je predovšetkým:

  • antispazmatická a pomáha pri zažívaní, pomalému tráveniu, pomáha pri žalúdočných kŕčoch, hnačkách či nevoľnosti – NIKDY SA VŠAK NEPOUŽÍVA VNÚTORNE!
  • Pomáha tiež pri menštruačných kŕčoch – aplikujeme ho však v horúcich obkladoch spoločne so šalviou muškátovou
  • Má silné antimikrobiálne, antiseptické a adstringentné účinky
  • NIKDY SA NESMIE POUŽÍVAŤ V TEHOTENSTVE, KOJENÍ A NA GENITÁLNE PARTIE
  • Je považovaná za afrodiziakum, ale je nevyhnutné s ním zaobchádzať opatrne – vždy dobre nariediť spoločne v rastlinnom oleji v maximálnej koncentrácii 0,5%!
  • Je to jeden z tzv. horúcich olejov a vďaka jeho hrejivým účinkom je veľmi užitočný v masážnych zmesiach
  • Pomáha pri rekonvalescencie po akejkoľvek chorobe
  • Pre deti až do 10 rokov je TOXICKÝ, niektorí poprední aromaterapeuti hovoria, že škorica sa nesmie používať až do veku 15 rokov
  • Veľká opatrnosť pri používaní – pacienti s hypertenziou, vysokým tlakom, búšením srdca alebo tachykardiou, ktorí na tieto srdcové problémy užívajú klasické lieky na úpravu tlaku či srdcového rytmu.
  • Patrí aj medzi antikoagulanty – čiže esenciálny olej zo škoricovníka môže znižovať zrážanlivosť krvi
  • Krásnu zmes si namiešate s benzoe, cédrové drevo, cyprus, pomaranč a všetkými citrusovými olejmi.

So škoricou riskujete popáleniny

Na záver iba malé zamyslenie sa. K tomuto edukačnému okienku ma inšpirovali správy, ktoré mi stále znovu a znovu prichádzajú a všetky boli o tom, ako si s EO škorica privodili kožné problémy.

EO škorica sa NIKDY nepoužíva neriedená do rôznych peelingov, sprchových gelov …. je to naozaj nebezpečné a môžete skončiť s popáleninami v nemocnici.

Rovnako tak nezdieľam „názory a rady“ rôznych predajcov, ktorí si dovolia na tento a aj iné esenciálne oleje napísať, že sú vhodné na vnútorné používanie.

Prosím buďte obozretní najmä čo sa týka malých detí, pri nich je k dispozícii iba veľmi úzke spektrum esenciálnych olejov a škorica k nim rozhodne nepatrí.