Ako na aromaterapiu v školách alebo hromadných akciách

od | dec 14, 2020 | Bylinky, Esenciálne oleje | 0 komentárov

K napísaniu tohto krátkeho blogu ma priviedli otázky, ktoré som dostala nezávisle na sebe v krátkom časovom odstupe a od rôznych ľudí.

Úplne chápem, že by bolo krásne mať jeden univerzálny esenciálny olej, ktorý v škole pomôže – ukričaným a hlučným deťom sa stíšiť, ďalším zaspatým otvoriť myseľ a sústredenie a tým ostatným, aby sedeli v lavici a dávali pozor.

To by bolo zrejme veľmi jednoduché, že? To čo teraz verejne napíšem možno niekoho urazí alebo naštve.

Ja osobne nemám rada túto manipuláciu, že my dospelí niečo chceme a pod rúškom „prírodnej alternatívy“ sa znovu snažíme o presadenie vlastného názoru u detí. Prosím, ak chcete použiť aromaterapiu v škole, skúste to inak.

Skúsme brať deti ako malých ľudí, ktorí presne vedia, čo potrebujú

V rámci ranného zdieľania sa opýtajte detí, čo by povedali na váš nápad a pripravte si esenciálne oleje, ktoré sú pre deti v škole bezpečné (napr. citrón, mandarínka, petitgrain, grep, limetka) a dajte im ich ovoňať, hrajte sa s nimi a nechajte na nich, čo je pre nich v danej chvíli potrebné.

Nenúťte im oleje iba preto, lebo vám niekto povedal, aké je to fajn. Nech deti rozhodnú sami, či je to pre nich fajn alebo nie. A až po vzájomnej dohode sa rozhodnite ako budete difuzér používať a aj tu platí, že menej je viac.

Pre deti v školke je táto otázka používania difuzérov o to zložitejšia, že veľa esenciálnych olejov je do 6 rokov kontraindikovaných a nonstop zapnutý difuzér v herniach nie je úplne optimálny spôsob používania esenciálnych olejov, pretože hrozí riziko predávkovania, bolestí hlavy, únavy alebo naopak hyperaktivity. Pýtate sa prečo? Pretože aromaterapia je individuálna záležitosť a každý na esenciálne oleje reagujeme odlišne. Napríklad kým niekoho levaduľa upokojuje, inému vyvovála migrenózne bolesti hlavy a to sa týka aj detí.

Ideálne vidím pustenie difuzéru bez prítomnosti detí, napríklad pol hodinu pred poobedňajším spánkom alebo pred príchodom detí do školky.

Toto doporučenie platí aj pre deti na 1. stupni základnej školy. 

Základné pravidlá pre používanie esenciálnych olejov v škôlkach či školách

  • používať netoxické a bezpečné esenciálne oleje
  • vo vhodnom riedení – maximálne 6 kvapiek na jednu difúziu 
  • vhodné pre danú vekovú kategóriu – bezpečné sú všetky citrusové esenciálne oleje, ktoré majú výborný antivirotický účinok, potom rosalina, palmarosa, drevo Ho-sho, rumanček rímsky, eucalyptus radiata
  • pri malých deťoch do 5 rokov je oveľa bezpečnejšie difúzovať hydrolát.

Pre druhý stupeň a potom mládežníci – tu je oveľa lepší spôsob dať deťom možnosť vybať spoločne 2-3 esenciálne oleje a vyrobiť dieťaťu vlastný ihalátor do nosa, ako hromadnú a nepretržitú prevádzku difuzéra.

Ďalšiu vec, ktorú je nevyhnuté spomenúť je, že naše deti dnes trápi oveľa väčšie množstvo alergických prejavov, senných nádch, astiem a problémov s dýchaním ako kedysi.

Znovu iba zopakujem, že presne pre tieto individuálne situácie je aromaterapie v škôlkách a školách trošku viac zložitejšia ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. A netreba zabúdať na fakt, že niektorým rodičom môže aromaterapia vyhovovať a naopak, iným nie.

 

Esenciálne oleje a veľká akcia? Ide to vôbec? 

No a druhá otázka sa týkala používania esenciálnych olejov počas hromadných seminárov. Aj tu je jeden veľký otáznik, pretože ja osobne považujem aromaterapiu za výsostne osobnú vec a zdieľam názor, čo jedného podporuje, druhého rozbolí hlava.

A týka sa to aj všeobecne používaných citrusových olejov, o ktorých je známy ich účinok na jasnosť mysle a sústredenia sa. Preto radšej doporučujem vziať si vlastnú namiešanú zmes v rastlinnom oleji, vlastnú inhalačnú tyčinku a používať ju sám pre seba, vtedy keď potrebujem podporiť vlastnú myseľ, sústredenia alebo aj uvoľnenie.

Aromaterapia je vec osobná, čo voní jednému, druhému dvíha žalúdok a ak nabudúce budete chcieť testovať, skúste kadidlo alebo ešte lepšie vetiver.

To sú presne esenciálne olej, ktoré sú vždy polaritné – buď ano alebo zásadné nie. Presne polovica ľudí ich zbožňuje a tá druhá, preklína. A predstavte si, že by ste ho difúzovali vo veľkom priestore. Asi nič moc, však? Preto, ak naozaj trváte na tom, že je potrebné na akcii pre viac ľudí použiť esenciálne oleje, použite tie najmenej polaritné – čiže všetky citrusové esenciálne oleje. Pri meditáciách sa mne osobne osvedčila kombinácia nardu, kadidla, mandarínky a bergamotu.

ďalšie články