Autistické deti a esenciálne oleje

od | dec 14, 2020 | Bylinky, Esenciálne oleje, Recepty | 0 komentárov

Ako aromaterapeutka a tiež matka dieťaťa s poruchou autistického spektra sa pravidelne stretávam s rôznymi názormi na používanie esenciálnych olejov práve pre túto skupinu ľudí. Ako všetky možné ochorenia, aj tu si musíme povedať zopár základných faktov.

To, že autistický mozog úplne iným spôsobom spracováva všetky podnety, je všeobecne známy fakt. Práve toto je však zásadný limitujúci faktor a pre všetkých rodičov by som rada spísala niekoľko podstatných informácií.

Prvým je množstvo – pri autistických deťoch doporučujem najvyššiu použitú  koncentráciu 0,5 až 1%  a to od 6 do  12 rokov a vždy je táto koncentrácia pri miešaní zmesí individuálna. 

Druhým je vek – pre autistické deti platia oveľa prísnejšie pravidlá pre používanie esenciálnych olejov a deťom do 6 rokov odporúčam podávať iba hydroláty. 

Ak difúzujete, teda používate difuzér, znížte počet kvapiek presne na polovicu – čiže ak je bežne doporučovaná dávka 4-5 kvapiek, použite 3 kvapky a dobu difúzie nastavte na maximálne pol hodinu denne.

Zoznam bezpečných esenciálnych olejov pre autistické deti

Spomeniem najmä tie najviac používané a bezpečné:
Mandarínka, Citrón, limetka, Pomaranč, Petitgrain, Grapefruit, Levanduľa, Kadidlo od 10 rokov, Sladká majoránka – od 6 rokov

Kontraindikované esenciálne oleje pre deti s PAS

Kontraindikované oleje sú všetky esenciálne oleje, ktoré výrazným spôsobom stimulujú centrálnu nervovú sústavu a pre akékoľkvek hyperaktívne deti, deti s PAS, ADHD by som ho použila iba v prípade dôkladného poznania dieťaťa, jeho fyzických aj mentálnych prejavov a pri týchto esenciálnych olejoch platí – menej je niekedy viac. A u detí s PAS je výber vhodného esenciálneho oleja oveľa zložitejší.

Ide najmä o rozmarín, eucalyptus, teatree, niauli, vavrín (bobkový list). Sú to esenciálne oleje, ktoré majú vysoký 1,8 cineol.  Táto látka je organická zlúčenina patriaca medzi cyklické ethery a monoterpenoidy. V prírodnej forme ide o bezfarebnú kvapalinu a môžete ju tiež poznať pod menom eukalyptol. Ide o prchavú látku, ktorá sa prirodzene a dominantne vyskytuje práve vo vyššie spomenutých esenciálnych olejoch – rozmarín, eucalyptus, teatree, niauli, vavrín, ale tiež napríklad gáfor, šalvia, palina, bazalka či kajeput. 

Esenciálne oleje s vysokým obsahom 1,8-cineolu ako napríklad eucalyptus, teatree, niaouli, rozmarín môžu u malých detí spôsobovať problémy s CNS a dýchaním a nemali by sa nanášať na tváre alebo do ich tváre mladších ako 10 rokov (Tisserand, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals, str. 656-657, 273).

Rozpíšem trošku viac o rozmaríne, ktorý patrí do skupiny esenciálnych olejov s vysokým obsahom chemickej látky 1,8-cineol. Tu je potrebné hneď na úvod povedať, že rozmarín má niekoľko chemotypov (označujeme ako c.t.), ktorých v závislosti od podnebia a poveternostných podmienok v roku zberu a presnom čase zberu, môže existovať široká škála variácií v zložkách rozmarínu a chemicky sa klasifikujú do troch chemotypov – borneon (gáfor), cineole a verbenone. Rovnako tak má iné chemické zloženie, čiže obsah účinnej látky – španielsky, francúzsky či rozmarín pestovaný v severnej Afrike.   

Práve esenciálny olej rozmarín ct. verbenon prípadne c.t. cineol, sa s obľubou používa do zmesí na stimuláciu centrálnej nervovej sústavy, podporu sústredenia a učenia sa, avšak pri deťoch s PAS, ADHA a ADD je tento esenciálny olej nevhodný, práve pre jeho výrazný stimulačný účinok na CNS.

Rovnako tak ho nesmú používať ľudia s epilepsiou, v tomto prípade je vhodnou náhradou sladká majoránka. Oveľa bezpečnejší, avšak rovnaký účinok dosiahnete s citrusovými olejmi, najmä s grepom.

Presne tieto vyššie spomenuté esenciálne oleje je nevyhnutné používať iba po dôkladnom zvážení a namiesto esenciálnych olejov, nielen pre deti s PAS, používať hydroláty.

Tie sú bezpečnou náhradou esenciálnych olejov, pre autistické deti je to dokonca lepší spôsob používania, najmä do veku 6 rokov. Pre akúkoľvek rizikovú skupinu ľudí – chronicky chorých, deti s PAS, ADHDD, ADD alebo akýmikoľvek inými ochoreniami nedoporučujem vnútorné užívanie esenciálnych olejov.

O hydrolátoch sa v stručnosti dočítate tu alebo ak vás zaujímajú hlbšie poznatky o tom, ako bezpečne využívať esenciálne oleje a hydroláty pre autistické deti, prihláste sa tu.

Potrebujete sa poradiť osobne?  

Aké sú výhody osobnej konzultácie?

Moja pozornosť Tebe

Iba Ty a ja. Máme čas a spoločne namiešame tvoju aromasoul zmes. Vnímam, ako málo sa dokážeme zastaviť, oddýchnuť si a nájsť skutočne to, čo potrebuje naše telo a duša.  Dopraj si čas iba sama pre seba.

Moja zázračná aromaterapeutická skriňa

Mám k dispozícii naozaj rozsiahle množstvo esenciálnych olejov, absolue, rastlinných macerátov a rátam ich na desiatky. Známe i menej známe. Všetko na jednom mieste a pripravené pre namiešanie dokonalej aromasoul zmesy.

Bezpečný priestor v našom lesnom centre

Pred rokmi sme sa presťahovali do Karpát, do skutočného lesa. Tam, kde dávajú dobrú noc srnky, daniele, diviaky či sovy. S mojim manželom sa nám tento rok podarilo vybudovať lesné centrum. V ozajstnom lese, s potokmi, v úplnom tichu a v tesnej blízkosti Bratislavy.

14 + 13 =

Related Posts