Hydroláty – vánok aromaterapie

od | dec 14, 2020 | Esenciálne oleje, Hydroláty | 0 komentárov

V mojom poslednom podcaste na instagrame s @narodicovskej_dovolenke, som veľmi často opakovala slovo hydrolát ako bezpečnú náhradu pri aromaterapii najmä čo sa týka detí, tehotných žien, starších a chronicky chorých ľudí. Prišlo mi kopec otázok, kde ste sa pýtali na hydroláty, nakoľko sú zatiaľ minimálne využívanou súčasťou aromaterapie, čo je však veľká škoda. V mojich blogoch často čítate, že Vás nabádam na minimalistické užívanie esenciálnych olejov, upozorňujem na plytvanie a nadužívanie esenciálnych olejov v koncentrácii, ktorá zatiaľ nebola na ľuďskom organizme nikdy preskúmaná.

Preto ja osobne považujem hydroláty za ďalší zázrak aromaterapie, ktoré sú práve pri maličkých deťoch a tiež chronicky chorých či senioroch oveľa bezpečnejšou terapiou. 

Hydroláty sú vedľajším produktom parovodnej destilácie, ktorá vzniká pri destilácii esenciálnych olejov. Označujú sa aj ako kvetové vody, hydrosoly alebo aj kvetinové vody.

Hydroláty pôsobia na trošku inom princípe ako esenciálne oleje, pretože ich zložky sú hydrofilné (rozpustné vo vode), kým esenciálny olej na seba viaže látky lipofilné, teda viažúce sa na tuky.

Hydrolát je ako vánok

Zložky, ktoré sa nachádzajú v hydrolátoch sú teda iné ako v esenciálnych olejoch, aj keď pochádzajú z rovnakej rastliny. Hydrolát obsahuje 99% vody a zvyšnú časť tvoria hydrofilné zložky, ktoré pochádzajú z rastliny, ktorá sa destiluje.

Hydroláty obsahujú viac organických kyselín, ktoré majú  podľa posledných výskumov výrazné protizápalové účinky a naviac obsahujú rastlinné zložky rozpustné vo vode, ktoré sú k ľudskému telu veľmi blízke.

Hydrolát, kvetová voda alebo hydrosol

Ak sa vrátime na začiatok a budete sa pýtať, prečo sú hydroláty bezpečnejšie na užívanie ako esenciálne oleje (najmä ak s ich používaním začínate), tak si iba pripomeňte, že naše telo sa skladá z vyše 70% vody a preto aj hydrolát má k nášmu telu bližšie ako esenciálny olej.

Esenciálny olej v našom tráviacom trakte predstavuje reálne nebezpečenstvo, nakoľko nepoznáme presný metabolizmus jeho vstrebávania, interakcie s tráviacimi kyselinami v našom žalúdku (najmä kyselina chlorovodíková) a tiež nevieme presne definovať čo sa deje nižšie – v tenkom a hrubom čreve.

Ak dnes existujú výskumy ohľadne mikrobiómu hrubého čreva s chemickými interakciami v mozgu, čiže ako ovplyvňuje naše trávenie našu celkovú psychiku, tak si myslím, že neexistuje jeden relevantný dôvod na pitie esenciálnych olejov.

Hydrolát sa bezpečne vstrebáva cez našu pokožku, vnútorné sliznice a tiež bezpečne je strávený v tráviacom trakte. Myslím, že v aromaterapii sa veľmi často zabúda na jednu základnú vec a tou je fakt, že našim najväčším orgánom je naša koža, cez ktorú vstrebávame, vylučujeme a aj prijímame.

Kvetinové vody existujú pravdepodobne okolo 5000 rokov a najznámejšia je ružové voda.

Hydroláty môžeme právom považovať za jemnohmotné vody, ktoré obsahujú dušu rastliny a majú významný a rýchly vplyv na naše psychiku a emócie.

Voda je život a hydrolát prináša posolstvo rastliny a je jemnou a bezpečnou súčasťou aromaterapie. Ak sa chcete dozvedieť o hydrolátoch oveľa, oveľa viac, prihláste sa na kurz hydrolátov, ktorý nájdete tu

 

Related Posts